Hoş geldin Ziyaretçi, Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

KİMLER MÜKELLEFTİR,YAZARKASA ALMAM İÇİN NE YAPMAM LAZIM !

1-SATIŞI YAPILAN MALLARI AYNEN VEYA İŞLEDİKTEN SONRA SATIŞINI YAPANLAR DIŞINDAKİ KİMSELERE SATAN VEYA AYNI KİMSELERE HİZMET VEREN 1.VE 2.SINIF TÜCCARLAR BU KANUNA GÖRE ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ KULLANMA MECBURİYETİNDEDİRLER.
2-ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR KULLANILARAK VERİLEN SATIŞ FİŞLERİ YUKARDA SAYILAN MÜKELLEFLERİN FATURA VERMEK MECBURİYETİNDE OLMADIKLARI SATIŞLARIN VE YAPTIKLARI İŞLERİN BELGELENDİRİLMESİNDE KULLANILIR VE FATURA YERİNE GEÇER.
3-İSTEĞE BAĞLI OLARAK ÖDEME KAYDEDİCİ ALAN MÜKELLEFLERİN BU CİHAZLARI KULLANMA MECBURİYETLERİ BU CİHAZI ALDIKLARI TARİHTEN İTİBAREN 30 GÜN İÇERİSİNDE BAŞLAR
4-ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ KULLANMA MECBURİYETİ OLAN MÜKELLEFLERİN,,MÜKELLEFİYETLERİ BAŞLADIĞI TARİHTEN İTİBAREN 30 GÜN İÇERİSİNDE YAZAR KASA ALMALARI VE BU SÜRE İÇERİSİNDE KULLANMA MECBURİYETLERİ VARDIR.
5-ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ ALMAK İSTEYEN MÜKELLEFLER BAĞLI BULUNDUKLARI VERGİ DAİRELERİNDEN MÜRAACATLA ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ ALABİLİR İZİN YAZISI ALMALARI GEREKMEKTEDİR. BU İZİN YAZISINI ALDIKTAN İTİBAREN 15 GÜN İÇERİSİNDE YAZAR KASA ALARAK, PROGRAMLATIP GEREKLİ EVRAKLARLA YİNE BAĞLI BULUNDUKLARI VERGİ DAİRESİNE MÜRACAATLA ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ LEVHASI ALMALARI GEREKMEKTEDİR.
Faydalı Bilgiler (Tümü)