Hoş geldin Ziyaretçi, Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

YAZARKASA KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM !

1-ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR KULLANILMAK SURETİYLE VERİLEN SATIŞ FİŞLERİNDE, SATIŞ FİŞİNİ VEREN KİŞİ VEYA KURULUŞUN ADI VE SOYADI VEYA ÜNVANININ, ADRESİNİN, BAĞLI BULUNDUĞU VERGİ DAİRESİ VE HESAP NUMRASININ, SATILAN MALLARIN CİNSİ BEDELLERİNİN, VERGİLİ OLUP OLMADIKLARININ VE BUNLARA AİT TOPLAMLARININ MÜTESELSİL FİŞ NUMARASININ, İŞLEM TARİHİNİN , CİHAZIN ONAYLANDIĞINI GÖSTERİR SEMBOLUN VE CİHAZ SİCİL NUMARASININ GÖSTERİLMESİ GEREKLİDİR.
2-ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR CİHAZLA AYNI SERİ NUMARISINA AİT MALİYECE ONAYLI RUHSATNAMEYLE BİRLİKTE KULLANILIR. RUHSATNAME VE ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ LEVHASININ CİHAZIN YANINA BULUNDURULMASI ZORUNLUDUR. RUHSATSIZ ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ KULLANILAMAZ.
CİHAZLARLA İLGİLİ RUHSATNAME, KULLANMA KILAVUZU, LEVHA, GÜNLÜK KAPANIŞ Z RAPORU VE KAYIT RULOLARININ USULUNE UYGUN OLARAK MUHAFAZA EDİLMEMESİ FİİLİNİ İŞLEYEN MÜKELLEFLER HAKKINDA VERGİ USUL KANUNANA BAĞLI USULSÜZLÜK CEZALARINA AİT CETVELDE YERALAN 1.DERECE USULSÜZLÜK CEZALARININ 5 KATI TUTARINDA CEZA KESİLİR.
BUNA GÖRE ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARLA İLGİLİ RUHSATNAME VE ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ LEVHASININ USULUNE UYGUN OLARAK MUHAFAZA ETMEDİĞİ TESPİT EDİLEN MÜKELLEFLERE, 1.DERECE USULSÜZLÜK CEZALARININ 5 KATI TUTARINDA CEZA KESİLİR.
3-ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARDA KULLANILAN RULOLAR, OTOKOPİLİ İSE; MUHAKKAK KARTUŞ KULLANILMASI KARTUŞSUZ RULOLARIN KULLANILMAMASI, KULLANILAN RULOLAR TERMAL İSE; RULOLARI TSE ONAYLI OLMASI RULOLARIN ARKA YÜZEYİNDE TSE'NİN ONAY TARİHİ VE SAYISI, SON KULLANMA TARİHİ VE FİRMANIN LOGOSU YAZILI OLMASI ŞARTTIR. MALİYE BAKANLIĞINI 52'NOLU TEBLİĞNE GÖRE, İLGİLİ TEBLİĞ ŞARTLARININ İHTİVA ETMEYEN RULOLARIN KULLANILMASI YASAKTIR.
Faydalı Bilgiler (Tümü)